The Top 3 Reasons to Buy a Food Processor and Make Your Own Nut Butters

While I am far from a gardener, I get a lot of enjoyment from growing a few herbs and spices on my window seal at home. And while I’m far from a chef, the same stands true for making the dishes I do know how to make and knowing I’m capable of canning my own jams and even making my own peanut butter – all at home.

This last item is a more recent development as I only just purchased a food processor after sizing up several reviews online. What I’ve learned is that it’s a lot of fun to own one of these and the first thing I’ve gotten handy with is making nut butters. In fact, I think anyone who is comfortable in the kitchen can benefit from a food processor. Why? Here are the top 3 reasons I think you should consider buying one and making your butters at home.

1. Variety– Most people eat only one type of nut butter – peanut butter, which actually doesn’t even count as peanuts are technically legumes! Technicalities aside, we rarely take in the variety available to us with this type of food. But with a food processor you’ll find it’s very easy to try different types of butters made from nuts. The only ingredients you’ll need beyond the nut itself is a bit of oil and salt, and even those are optional. You can easily rotate between peanut, almond, cashew, and pine butter depending on what you’re in the mood for!

Cuisinart Prep Plus Food Processor

Cuisinart DLC-2009CHB 9-Cup Food Processor

2. Lose Weight – Nuts contain excellent amounts of Omega fatty acids, the “bread and butter” of what we casually refer to as good fats. These fats are necessary for our overall health but they also keep us full without triggering that sensation in our stomach that says “I’m hungry again!” like the fried fatty foods often do. A dab of nut butter on a cracker or a piece of celery make a quick healthy snack in places where it’s all too easy to eat badly – like at work!

3. Save Money – While peanut butter is fairly cheap, all other nut butters are expensive. If you like making raw nut butters, you end up paying a huge premium at the health food store for this indulgence as they usually cost more than twice as much as their roasted counterparts. With a food processor, the cost of making nut butters can be more than 50% less than what you’d pay at the store – particularly when it comes to pine, cashew, and almonds.

If you’d like to buy a food processor, or even buy a food processor/juicer, I’d suggest you stick with big brand names such as CuisineArt or Juice Man. Buying something cheap is tempting when looking at price alone but the quickest way to guarantee you’ll never use a new kitchen appliance beyond the first week is to buy something that isn’t easy to work with or clean afterwards.